Beyine Zarar Veren 7 Yiyecek!

  Beyin fonksiyonlarına zarar veren yiyecekleri tanıyalım, uzak duralım!

  Güncelleme:
  21/02/2013

  Beyin fonksiyonlarına zarar veren yiyecekleri tanıyalım, uzak duralım!

  IQ'yu yükselten yiyecekleri yemek için can atıyoruz. Peki zihni açtığını sandığımız bazı yiyecekler gerçekten bize faydalı mı, yoksa zararlı mı var?

  Aslında birçoğunun sağlığımıza zararlı olduğunun farkındayız fakat yemeye devam ediyoruz. Hangi besinlerden mi bahsediyoruz?

  Şeker
  Şekerin harika bir tadı olduğunu inkar edemeyiz. Ama   için fazlasının ne kadar zararlı olduğunu da iyi biliyoruz. Şeker dengenizin ayarlanmasına dikkat etmeli ve kontrollü olmalısınız. Fazla şeker hem sizi ağırlaştırır, hem de beyin fonksiyonlarınızı kilitler.

  UCLA Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar fruktozun beyin aktivitelerini yavaşlattığını, hafızayı zayıflattığını ve insanı aptallaştırdığını gösteriyor.

  Doymuş yağ
  Harvard'da yapılan araştırmalar doymuş yağ oranı yüksek beslenmenin beyin fonksiyonlarına zarar verdiğini gösteriyor. 6000   üzerinde yapılan ve dört yıl süren araştırma, doymuş yağ ile beslenenlerin hafızasında zayıflama olduğunu, zeytinyağı, avokado gibi sağlıklı yağlarla beslenenlerinse hafızasında güçlenme olduğunu gösteriyor.

  Cips, pizza ve diğer hamur işleri
  Fast food çocukları aptallaştırıyor mu? Evet, araştırmalarda da bu kanıtlandı. Ailelerin çocuklarına yeterli vakti ayırmamaları, hamur işine alıştırmaları sonucunda alınan kilolar, ağır diyet ve spor egzersizleri yapmayı gerektiriyor. Beynin gelişimini doğru sağlaması için çocukların gelişim dönemlerinde yediklerine dikkat etmeli.

  Düşük karbonhidratlı diyetler
  Tufts Üniversite'sinde yapılan araştırmaya göre 22 ve 55 yaşları arasındaki düşük karbonhidratlı diyet uygulayan kadınların kavrama becerilerinde düşüş olduğu gözlemleniyor.

  Vücudunuzun karbonhidrata da ihtiyacı olduğunu unutmayın. Beyin fonksiyonlarının verimli çalışması için karbonhidrata ihtiyacı var. Tüm karbonhidratlar zararlı değildir. Faydalı karbonhidratları beslenme programınıza eklemeyi unutmayın.

  Tuzlu yiyecekler
  Kalbe zararlı olduğu bilenen tuzlu yiyecekler beyine de zararlı. 1.200 kişi üzerinde üç yıl kadar süren araştırma yüksek sodyum alımının algıya zarar verdiğini gösteriyor.

  Kızarmış yiyecekler
  İspanya'da yapılan araştırmalar kızarmış yiyeceklerin Alzheimer, Parkinson gibi nörolojik hastalıkları teteiklediğini gösteriyor.

  elmaelma.com

  Haber 1

  Galatasaray'ın Teknik Direktörü Cesare Prandelli, ...

  Haber

  İzmir’in Bornova ilçesinde dede tarafından fırlatı...

  Haber

  Galatasaray'ın satın alma opsiyonu ile birlikte İs...

  Haber

  Fahriye Evcen geçtiğimiz günlerde alışveriş için g...

  Haber

  Ünlü oyuncu Yıldız Asyalı çocuk sahibi olmak istiy...

  Haber 1

  Ünlü şarkıcıdan sahne ücretine astronomik zam....

  Haber

  Vadi hayranları, Kanal D'nin aldığı karar ile artı...

  Haber

  Ünlü komedyen, gazetecilere dert yandı.....

  Acunn.Com