• Milyonda bir ihtimal oldu!

   İngiltere’nin Milton Keynes kentinde Nijerya asıllı siyahi bir kadın ile beyaz bir İngiliz olan eşi yeşil gözlü, beyaz bir bebek sahibi oldu.

  • TIR'a çanak anten taktırdı

   Uluslararası yük taşımacılığı yapan TIR sürücüsü, aracına taktırdığı çanak anten sayesinde dünya gündemini takip ediyor.

  • Son fenomen o

   Sevimli kuzu Winter'in vine videoları izlenme rekoru kırdı.

  • Çocuk sürücü korku saçtı

   Gaziantep’te küçük yaştaki bir Suriyeli çocuğun kullandığı otomobil, direksiyon hakimiyeti kaybolunca bir evin bahçe duvarını yıkarak avluya girdi.

  • IŞİD çizgi film oldu!

   Irak devlet televizyonunda yayınlanan çizgi film, genç ve beceriksiz bir IŞİD militanının maceralarını konu alıyor

  • O soruna çare oluyor!

   Salyangozların insanlarda uçuğa yol açan virüsü yok edici özelliklere sahip olduğu belirlendi.

  • Ebola salgını gıda krizine yol açabilir

   BM Gıda ve Tarım Örgütü, Ebola salgınının gıda krizine yol açabileceği uyarısında bulundu.

  • Telefon dolandırıcılığında son nokta

   Telefon dolandırıcıları tarafından kullanılan yöntemlerin arasına bir yenisi daha eklendi.

  • İstemeye gittiği kızı öldürdü!

   Gümüşhane'nin Şiran ilçesinde evlenmek istediği kızın ailesiyle tartışan kişi, genç kızı silahla öldürdü.

  • Ateşkes Gazze'deki ablukayı hafifletmedi

   İsrail ile Filistinli gruplar arasındaki ateşkesin ardından hayatın normale döndüğü Gazze'de halk, savaşın zorlukları ve devam eden abluka nedeniyle halen zorluklarla mücadele ediyor.

  AK Parti'den Demokratikleşme Paketi Hazırlığı

  AK Parti'nin “demokratikleşme paketinin” kaderi, bu hafta şekillenecek.

  Güncelleme:
  08/07/2013

  BAŞTA Adalet Bakanı Sadullah Ergin olmak üzere ilgili bakanların bir haftadan bu yana “genel hatlarını” belirlemek için seri toplantılar yaptığı “demokratikleşme paketinin” kaderi, bu hafta şekillenecek.
   
  Başbakan Tayyip Erdoğan’a verilecek brifingden sonra paketi nelerin gireceği netleşecek. “Uzun tutukluluk” ve “seçim barajının” düşürülmesi de tartışılan konular arasında bulunuyor.
   
  UZUN TUTUKLULUK VE BARAJ
   
  Geçen hafta, başbakanlıkta ilgili bakanlar ve   kurmaylarının katılımıyla yapılan seri toplantılarda şekillenen “demokratikleşme paketi”, sadece çözüm sürecinde Kürt vatandaşlar ve BDP’lilerin taleplerini değil, toplumsal bazı sorunların çözümüne ilişkin düzenlemeler de içerecek. Paketin en zor konusu, seçim barajın belli oranda düşürülmesiyle, uzun tutukluluk konusunda Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karara uygun düzenlemenin yapılması olacak. Sürenin, terör suçları için 6 yıl olması tartışılıyor.
   
  ÖNCE DEKLARE EDİLECEK
   
  Paket, 35-40 maddeden oluşacak ve yaz aylarında TBMM’ye sunulacak. Kamuoyunda tartışmaya açılacak paketin, sonbaharda Meclis’te yasalaşması planlanıyor. Paketin kesin yasalaşma tarihini, “PKK militanlarının Türkiye’den çekilme hızı” belirleyecek. Pakette yer alacağı gibi yasal düzenleme gerektirmeden karara bağlanacak diğer konular da eş zamanlı gündeme gelecek. Tartışılan düzenlemeler şöyle:
   
  SUÇA KARIŞMAMIŞ TANIMINDA REVİZE 
   
  TCK ve TMK’da iyileştirmeler yapılacak. Partinin İnsan Hakları Eylem Planı ile Akil Adamlar raporunda yer alan taleplere bulunacak. KCK’lıların tutuksuz yargılanması sonucunu doğuracak düzenlemeyle “Suça karışmamış olma” yerine “haklarında herhangi bir soruşturma ve kovuşturma bulunmayan” şeklinde düzenleme yapılacak.
   
  ANADİLDE KAMU HİZMETİ
   
  Anadilde kamu hizmetlerine erişimin önündeki engeller kaldırılacak. Kamu hizmetlerinde ana dille tercümanlık hizmeti verilecek. Bu hizmet pilot uygulaması yapıldığı sağlık ve tapu hizmetleri dışındaki alanlarda da yaygınlaştırılacak.
   
  KAMUDA TÜRBAN ADIMI
   
  Kamu hizmetlerinden yararlanmada her türlü dini, etnik ayrımcılığa son verilmesi sağlanacak. Bu düzenleme, kamuda türbanlı çalışmanın yolunu açacak.
   
  ALEVİ AÇILIMI ADIMLARI
   
  Yarım bırakılan   açılımıyla ilgili adımlar atılacak. Cemevlerini kamu yararına hizmet eden vakıf olarak tanınmayan düzenlemeyle, arsa tahsisi, kamudan yardım gibi olanaklar yaratılacak. Cemevleri bağış toplayabilecek. Bir üniversitede   kürsüsü kurulacak. Diyanette bir daire başkanlığının mezheplere ayrılması sağlanacak.
   
  DERSİM OPERASYONU
   
  Demokratikleşme Paketi’nin içerisinde olmasa bile eş zamanlı hayata geçirilecek bazı kararlar da söz konusu olabilecek. İsimleri değiştirilen yerleşim yerleriyle ilgili taleplerin hayata geçirilmesinin önündeki engeller kaldırılacak. Bu uygulamayla Tunceli’nin adımın   olarak değiştirilmesine olanak sağlanacak.
   
  TBMM’nin yeni döneminde, “Dersim, Kahramanmaraş ve Sivas olaylarının araştırılması için” yeni bir araştırma komisyonu kurulması da sağlanacak. Bu komisyonu kurma iradesi, hükümet tarafından deklare edilecek.
   
  POLİSE DENETİM
   
  Bağımsız kolluk denetim merkezinin kurulmasına ilişkin düzenleme yapılacak. Orantısız güç kullanan polisin denetimiyle ilgili mekanizmalar kurulacak. Bağımsız bir ‘ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik komisyonunun’ kurulması ve şikayet sisteminin aktif olarak işlemesi sağlanacak. (Hürriyet)

  Haber 1

  Galatasaray'ın yeni transferi Goran Pandev, GS TV'...

  Haber

  Zenit'in Brezilyalı forveti Hulk, sakatlığı nedeni...

  Haber

  Güzeller için sahile paravana tepki...

  Haber

  Demet Akalın artık polemiklerden uzak durmaya çalı...

  Haber

  Kıvanç Tatlıtuğ ve Beren Saat'in rol aldığı dizi t...

  Haber 1

  Bülent İnal ve Öykü Gürman'ın birlikte kamera karşısına geçtiği Urfalıyım Ezelde...

  Haber

  Gamze Özçelik'e sevgilisi doğum gününde duygusal b...

  Haber

  Hayat Yokuşu dizisinde iki ünlü oyuncunun büyük ta...

  Acunn.Com